Що потрібно Україні щоб захистити себе?

Після анексії Криму та підтримки Росією сепаратистів на сході України, багато хто вважає, що США має допомогти Україні захистити себе.

Окрім іншої допомоги, з 2014 року США надали Україні близько 600 мільйонів доларів у рамках допомоги у галузі безпеки.

Після військових дій Росії у Сирії США та лідери Європейських країн планують обговорення нових санкцій проти РФ на зустрічі, яка відбудеться наступного тижня. Але більшість дискусій у США щодо України зведені до питання надання Україні летальної зброї. Це питання дуже серйозне, адже існує ризик ескалації конфлікту з Росією, у випадку позитивного рішення щодо зброї.

Однак, аналіз військового потенціалу України та проблем які перед нею постали показав, що підтримка США є необхідною для фундаментального реформування сектору безпеки.

У останньому звіті RAND, підготовленому для Адміністрації Президента України викладено повний аналіз сектору безпеки. У висновку зазначається необхідність реформування інституту безпеки.

Аналізувались також усі підрозділи розвідки, внутрішньої та технічної безпеки на всіх рівнях – від відділу до міністерства.

Коли почались бойові дії, українська армія виявилася не готовою до війни, і хоча з 2014 року відбулися значні покращення, досі існує багато серйозних проблем які не можна вирішити шляхо постачання зброї або підтримкою з боку дружніх держав. У той самий час вирішення цих проблем значно покращить боєздатність армії, допоможе ефективно використовувати ресурси та наблизить Україну до Євро-Атлантичних стандартів.

Також незрозумілим є питання командування . Повноваження президента, як головнокомандувача Армії України , перекликаються з повноваженнями Кабінету Міністрів, які мають функцію «спрямовувати та координувати».

Міністерство оборони України та Генеральний штаб Збройних Сил України не інтегровані в єдиний ланцюжок командування, і обидва органи керуються військовими, що заважає координації та контролю.

Діяльність органів внутрішньої безпеки, розвідки та військових органів координується РНБО, яка фактично слугує форумом для обговорення і має дуже обмежений вплив на прийняття рішень вищого командування.

Тому необхідно зробити певні зміни для покращення роботи у військовій сфері. Наприклад розподілити завдання та повноваження не лише вищого командування, посилити роль РНБО, реструктуризувати  оборонний сектор, а саме призначити керівником Генерального Штаба цивільну особу.

Що стосується забезпечення, Україна має потужну оборонну промисловість, яка будує багато сучасного обладнання. Але вона в значній мірі орієнтована на експорт, що частково спричинено особливостями законодавства України.

«Позаконкурсні» контракти, які є частиною тендерних схем у щорічному замовленні оборонної промисловості підривають конкурентоспроможність. Україна досягла прозорості тендерів завдяки новій системі електронних закупівель, але наявні старі схеми все ще заважають уряду мобілізувати оборонну промисловість для ефективного забезпечення бойових потреб України.

Що стосується логістики, бойові підрозділи на сьогоднішній день забезпечені основними речами, на відміну від 2014 року. Проблемою залишається бюрократія, яка зводиться до паперового документування і майже повної відсутності комп’ютерних систем.

Без сучасних логістичних електронних систем США та інші союзники не можуть поставляти зброю у великих масштабах , тому це залишається великою проблемою.

Звичайно Україна пройшла великий шлях реформ з часів отримання незалежності. Історичний період, в якому зараз перебуває країна відкриває нові шляхи для реформування, оскільки цивільне населення разом з урядом готове взяти участь у реорганізації, в тому числі сектора безпеки та оборони.

США та союзники усіляко підтримують ці ініціативи, пропонують своїх радників. Але очевидно, що процес реформування є довгим, однак наші партнери готові пройти його разом із Україною і продовжать підртимку.

Посилання на оригінальне джерело : http://europe.newsweek.com/what-ukraine-urgently-needs-defend-itself-509558

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *