[multilanguage_switcher]

Патріоти в моді

         Протести на Майдані в 2013 році відродили моду на національні символи у вигляді традиційних візерунків вишивки на сукнях і сорочках епохи ренесансу в Україні. А через війну на Сході країни ці традиції почали розвиватися і посилюватися.

Лляні сорочки, шкарпетки і традиційні мереживні вишиванки. Якби не лунала сучасна  музика, то можна було б подумати, що ти в музеї селянського прикладного мистецтва 19-го століття.

         Vsi Svoi, тобто “Ми друзі”, так називається магазин в Києві. Мода, стиль життя і аксесуари – виключно все «Зроблено в Україні». Це дуже важливо, каже менеджер Таня Фіщук.

         “Наш магазин було відкрито у вересні, п’ять тижнів тому. Тепер ми можемо оцінити його результати. Адже він відмінно підходить для наших ста дизайнерів”.

         Універмаг представлений трьома поверхами моди для нього і для неї. Для жінок є, наприклад, пальта, багато вишитих сумочок і капелюшків. У чоловічому відділі —  шиповане взуття і традиційні штани. Класичні сорочки завжди мають візерунки перпендикулярно до грудної клітки. Ці костюми називають вишиванками. Клієнт говорить:

“У мого сина скоро день народження, і я хочу подарувати йому українську вишиванку. Він патріот і вишиванка всього лише символ патріотизму. А ще вона повинна бути з натуральних волокон, без синтетики».

З патріотизмом по життю

Зі своєю народною модою Vsi Svoi хнамагається боротися з  конкуренцією в центрі Києва. По сусідству –  міжнародні бренди, такі як Zara або Benetton, Mango або Nike. Адже на Майдані лише 150 м бутікової зони. Це місце вибрали не без підстав. Знову Таня Фіщук:

“Народна мода за останні три чи чотири роки пережила справжній бум. Початок пов’язаний з революцією на Майдані кінця 2013 року та початку 2014 року. Раптом з’явився інтерес до місцевої моди і особливо до вишиванки».

За цим спостерігав Йоганн Зайончковський. Політолог з Тріра вивчив для своєї докторської дисертації вплив війни на все ще відносно молоде українське суспільство.

“Справа в тому, що в Україні, через те, що вона лише недавно здобула  свою власну державність, потреба в символіці сильно зростає. Вишиванка є символом селянства і швейного мистецтва. І в цьому сенсі, я б сказав, що є символом лояльності по відношенню до української держави “.

Одяг ручної роботи коштує дорого. Українське селянство він раніше ретельно шило і вишивало в зимові місяці. На сьогоднішній день для цього є машини. Але Андрій Черука обіцяє:

“Багато  які з наших ідей стилю взять зі старих книг. Там ми знаходимо типові зразки, які ми інтерпретуємо в щось сучасне. Наш одяг повинен мати споживчу вартість, а не тільки орієнтуватися на старшу аудиторію.”

Вітчизняна мода за часів кризи

26-річний культурний антрополог, який заснував Etnodim 2008. П’ять років по тому, після подій на Майдані, оборот його бізнесу раптово виріс в чотири рази. Він регулярно відвідував своє ательє в старій промисловій будівлі в Києві. Тут він дозволяє шити блузки, сорочки і штани. Зараз там працює майже 20 співробітників.

Співробітник каже: “український стиль  в моді, і він поширюється на всю Україну, люди все більше переходять на українську мову замість російської, якою розмовляли протягом тривалого часу. Також музична сфера: .. Багато груп співають пісні українською мовою. Тема моди є одним з аспектів в загальному розвитку”.

Мова і культура – це питання ідентичності, в даному випадку, української або російської. У зв’язку із загальним радянським минулим сотні тисяч росіян досі живуть в Україні.  Андрій Черука запевняє: “Звичайно, деякі люди, особливо політики, які носять вишиванку з чисто патріотичних міркувань і говорять:« Я пишаюся тим, що я українець », але насправді носять одяг такого роду, на мій погляд, тільки з міркувань моди… “.

Проте, ця тенденція посилилася в результаті конфлікту з Росією. Вітчизняна мода користується попитом. І до тих пір, поки триває війна, вишиванка, ймовірно, буде додатковим стимулом.

Посилання на оригінальне джерело : http://www.deutschlandfunk.de/vyshyvanka-boom-in-der-ukraine-patriotische-mode-im-aufwind.807.de.html?dram:article_id=370336