АктуальноВсі новиниСвіт

Для України є хороші й погані новини щодо «Північного потоку-2» після рішення ЄС

Кремль не отримав те, чого хотів, так само як і Берлін, але газопровід, схоже, виживе.

Чиновники Євросоюзу у вівторок уночі домовилися внести зміни в газову директиву організації. Тепер правила організації стосуються також газопроводів третіх країн.

В першу чергу це стосується російської ГТС «Північний потік-2», будівництво якої в розпалі і через яку Кремль хоче транспортувати свій газ в Німеччину через Балтійське море. Дивує те, що Європарламенту, Раді ЄС і Єврокомісії знадобився лише один раунд переговорів, що досягти компромісу у проблемі, яка роками розділяла країн-учасниць, пише Politico.

Результат виявився дуже змішаним. Опоненти «труби», які хотіли її зупинити, були роздратовані. Але і ті, хто підтримує її спорудження, теж лишилися розчарованими. Тому що вони хотіли, щоб правила ЄС ніяк не стосувалися «Північного потоку-2».

Єдиним очевидним переможцем стала лише Румунія, яка зараз головує у ЄС. Попри надзвичайної політичної напруги навколо трубопроводу, країна змогла завершити роботу щодо директиви за лічені тижні після того, як взяла на себе роль лідера організації у січні.

Для Німеччини рішення щодо «Північного потоку-2» стало вибором меншої шкоди. Берлін запекло відстоював російський газопровід і добивався, щоб газова директива ЄС не регулювала його роботу. Він також застосував свою дипломатичну силу минулого року, щоб заблокувати роботу над внесенням змін у директиву. І в цьому німецькій стороні допомогли лояльні до Росії Австрія і Болгарія, які головували в ЄС. Але повністю знищити процес оновлення директиви Берліну не вдалося попри всі телефонні дзвінки президенту Румунії під час переговорів.

Звісно, завдяки компромісу останньої хвилини з Францією минулого тижня Німеччина змогла проштовхнути в зміни формулювання, які дадуть їй право просити про виключення для «Північного потоку-2» у питанні правил ЄС. Однак, остаточне рішення все ж буде за Брюсселем.

«Єврокомісія буде ухвалювати обов’язкове рішення щодо виключень», – йдеться в прес-релізі Європарламенту щодо поправки до газової директиви.

«Якщо оцінки країни—учасниці будуть відрізнятися від оцінок Єврокомісії, позиція органу буде переважати», – йдеться в документі.

Те точно не те, чого хотіла Німеччина. Але все може бути не так погано. Будь-яке рішення Брюсселя буде залежати від складу нової Єврокомісії і від того, наскільки нові єврокомісари будуть лояльні до поглядів Берліна.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Close