Влада готує дорожню карту економічного розвитку підконтрольного Донбасу, яку поширить на весь регіон після його звільнення.

Влада розробляє економічну стратегію для Донбасу. Про підготовку дорожньої карти розповів віце-прем’єр-міністр – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, заступник голови делегації України в Мінську Олексій Резніков у колонці для Atlantic Council.

“Основна увага приділяється розвитку частин Донецької і Луганської областей, які зараз перебувають під контролем України. Цей підхід, можливо, найкраще описати як український підхід до поняття “особливий статус” для регіону з метою трансформації інвестиційного клімату та реалізації нової економічної моделі на регіональному рівні”, – пише міністр.

Він вважає, що дана ініціатива повинна бути якнайшвидше впроваджена в підконтрольних районах Донбасу, а потім і на непідконтрольні після їхнього звільнення.

Резніков зазначив, що інвестори в сучасному світі працюють і в гарячих точках, і він провів десятки бесід з іноземними дипломатами, представниками міжнародного бізнесу та українськими інвесторами, яких набагато більше турбує стан української системи правосуддя, ніж близькість до лінії фронту.

“Наша мета – створити особливий інвестиційний режим в контрольованій Україною частині Донбасу. Ми розглядаємо поширення правил міжнародного комерційного арбітражу на регіон як невід’ємну частину цих планів. Крім того, українська держава повинна взяти на себе хоча б частину страхового тягаря від тих політичних і військових ризиків, які інвесторам складно передбачити. Щоб зробити цей підхід стійким, ми передбачаємо цільовий фонд для заохочення і сприяння інвестиціям, і не будемо покладатися на допомогу донорів”, – розповів він.

Дорожню карту економічного розвитку Донбасу планують представити у вересні. “Потім буде потрібно близько шести місяців, щоб підготувати необхідні розрахунки. Це зажадає експертного участі. В ідеалі цей внесок повинен виходити безпосередньо від потенційних майбутніх інвесторів”, – зазначив він.

За словами Резнікова, дана стратегія – це “не питання полегшення кризи на Донбасі, а прагнення створити передову і інноваційну економічну зону, яка може мати позитивний вплив на всю Європу”.

Прем’єр вважає, що в умовах коронакризи Україна ідеально підходить для диверсифікації виробництв за межами Китаю і наявності високоякісних виробничих потужностей ближче до країн ЄС, а регіон Донбасу володіє багатьма специфічними характеристиками, необхідними для того, щоб відігравати провідну роль в цьому процесі.

Віце-прем’єр України провів аналогію, що європейські інвестиції можуть створити “нову еру можливостей зростання” на Донбасі, як колись вони перетворили цей регіон в один з промислових двигунів континенту в дев’ятнадцятому столітті.

Він упевнений, що вже немає сенсу говорити просто про “відновленні регіону”, а замість цього слід зосередитися на створенні нової економіки.

“Відновлений і оновлений Донбас може стати центром нових підходів до виробництва. Трагедія війни перетворила промислові центри України в руїни, але це спустошення також створює простір для сміливих інновацій та оригінального мислення, які не завжди можливі в більш розвинених економічних умовах”, – вважає він.

Ми в соціальних мережах