Чи готові політичні групи ПАРЄ погодитися на зміну регламенту заради повернення російської делегації і чи задоволені в асамблеї ходом реформ в Україні, читайте в інтерв’ю DW з Акселем Фішером.

У французькому Страсбурзі цього тижня відбувається осіння сесія Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ). Серед тем, які винесені на порядок денний, – реформи в Україні та війна на Донбасі. Дискусії точаться також навколо подальшої долі російської делегації в ПАРЄ. На запитання DW відповідає депутат з Німеччини Аксель Фішер, голова найбільшої політичної групи в Парламентській асамблеї Ради Європи “Європейська народна партія”.

Deutsche Welle: Пане Фішер, що вас як доповідача з питань України нині найбільше турбує у політичній ситуації в цій державі?

Аксель Фішер: На мою думку, загалом ситуація в Україні дуже складна. За два тижні я планую відвідати Київ, зустрітися там з керівництвом країни та провідними політиками, щоб почути від них про останній розвиток подій і на власні очі побачити, що там відбувається. Важливо, що українська влада все-таки продовжує йти шляхом реформ, але це проходить важко й повільно.

Кілька тижнів тому Європейська рада з міжнародних відносин оприлюднила звіт щодо розвитку ситуації в Україні, автор якого зробив висновок, що поступ українських реформ залежить від сили тиску європейських інституцій на українську владу. Ви погоджуєтеся з цим висновком?

Абсолютно згоден. Дуже важливо, щоб колеги з інституцій Євросоюзу, а також з Ради Європи постійно тиснули та нагадували українському керівництву про життєву важливість втілення реформ. Є тиск – є успіх, ми переконалися в цьому.

Як щодо результатів антикорупційної реформи в Україні?

Якщо поглянути на різноманітні списки і рейтинги щодо рівня корупції, то Україна посідає в них, може, й не перше місце, але точно вона в першій десятці. Тож боротьба з цим явищем ще й близько не підійшла до завершення. Тому боротьба з корупцією – це перше, про що ми чітко говоримо під час зустрічей з представниками української влади

У середу депутати асамблеї послухають доповідь німецької депутатки Марілуїзи Бек та представниці Чехії Крістіни Зелєнкової, котрі під різними кутами висвітлюють вплив конфлікту на Донбасі на ситуацію в Україні.  На вашу думку, чи здатен мінський процес зрештою розв’язати цей конфлікт?

Мінський процес важливий для обох сторін, і для Росії, і для України. Ми повинні стежити за тим, наскільки  сторони віддано йому слідують. Я особисто критикував і Росію, і Україну. На мою думку, обидві сторони роблять недостатньо. Тому поки що важко сказати що-небудь напевне.

На цій сесії розгорнулася палка боротьба довкола питання повернення російської делегації до ПАРЄ, зокрема, щодо зміни правил регламенту, які полегшили б для Росії цей процес. Тобто росіяни домагаються ускладнення процедури оскарження повноважень національних делегацій. Якщо зараз ініціювати оскарження можуть 20 працівників асамблеї, то вони вимагають одну третину. Чи схвалюєте ви встановлення діалогу з РФ таким шляхом?

Моя позиція дуже проста: ми не можемо міняти правила заради однієї країни. Ні заради російської, ні заради німецької, ні заради будь-якої іншої, це неможливо! І група “Європейської народної партії” в ПАРЄ дотримується одностайної думки в цій позиції, і, наскільки мені відомо, група консерваторів також дотримується такої думки. Мій колега з групи соціалістів висловив думку, що якщо сьогодні російська делегація захотіла змінити правила “під себе”, то завтра це захоче зробити угорська, польська чи британська делегація. Навіщо? У цьому немає жодної логіки.

Чи повернеться Бюро ПАРЄ до цього питання в останній день сесії,  у п’ятницю?

Можливо, на цьому засіданні ми вестимемо дискусію щодо внесення змін до правил, але у загальному ключі, а не заради інтересів якоїсь певної країни. А зміна правил – це довгий процес. Нам треба провести широку і відкриту дискусію з цього приводу. Змінювати форму можна постійно. І якщо міняти правила заради того, щоб механізм ПАРЄ запрацював ліпше, чому ні? Але варто переконатися, що це – зміни на краще, що ви обговорили і вислухали з цього приводу пропозиції усіх своїх колег.

Як ви ставитеся до заяв української делегації з приводу того, що вона готова відмовитися від участі у ПАРЄ у разі, якщо асамблея поверне російську делегацію?

Я відповім коротко. Це не найрозумніша позиція.