Продовжуємо публікувати точку зору публічних осіб, лідерів громадської думки про доцільність зняття мораторію та вільний ринок землі. Як завжди, тільки пряма мова, без купюр та перекручувань.

Микола Сольський, голова комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики

Якщо врахувати декілька мільйонів гектарів із ОСГ, яка не підмораторна, то там бачимо, що вже щонайменше 0,9 млн га таких земель продано. Тож ринок землі вже існує у викривленій формі як для однієї сторони (продавці), так і для іншої – покупці. Нескасування мораторію його не зупинить.

У нас 1300 підприємств в Україні, які належать іноземцям, які тут працюють і живуть, і знають мову. Для них буде можливість викуповувати теж від 1 жовтня (наступного року – ред.). Але для тих, які не менше 3 років займаються агробізнесом і лише в межах, в яких вони орендують – мають договори – на момент набрання чинності закону.

Дмитро Разумков голова партії «Слуга народу»

Ринок землі потрібно відкривати. Слід розробити законодавчу базу, аби не було утискування прав власників землі, та не стримувати інвесторів в Україну. Мораторій — це утиск прав власників, які не можуть повноцінно розпоряджатися своєю власністю, але перед відкриттям земельного ринку потрібно ретельно підготувати законодавчу базу.

На мою думку, протягом багатьох попередніх років не було зроблено необхідних кроків, щоби відкрити земельний ринок. Варто пам’ятати, що відкриття земельного ринку потребує чіткої законодавчої бази, щоб задовольнити усіх: починаючи з власників землі й закінчуючи державою і представниками іноземного бізнесу, які готові інвестувати в Україну. Також потрібно ретельно продумати кроки, які забезпечать ефективний захист інтересів країни.

Святослав Вакарчук лідер партії «Голос»

Земельний ринок — це символічне питання про старих політиків. З 2000-х років депутати перед Новим роком бездумно натискають на кнопку та продовжують цей ганебний мораторій на продаж землі. Внаслідок чого в Україні досі ніяк не врегульоване це питання… Малі фермери не можуть розвивати свої господарства — купувати техніку, обробляти землю і вкладати гроші в розвиток села, бо це чужа земля, яку завтра можуть здати в оренду іншій людині.

Тому партія «Голос» виступає за чітке врегулювання питання ринку землі в Україні. Сьогодні посівних площ в Україні, за даними аерозйомки, на 2 млн га більше, ніж є в реєстрі українських земель. Це означає, що кожен рік хтось у тіні засіває 2 млн га землі та наживається на цьому, не сплачуючи нічого в бюджет. Виграти від скасування мораторію повинні українські фермери. Для цього має бути обмежена кількість землі, яку можна буде зібрати в одних руках, а доступ до землі мають отримати тільки громадяни України.

Після багатьох років свідомого саботування цієї реформи ми розуміємо, що в цьому питанні нам необхідна виважена послідовна політика. Якщо ми бездумно зробимо вільний продаж землі так, як наші політики на початку 90-х зробили з промисловістю, просто отримаємо нових олігархів — земельних.

Олександр Данилюк, голова РНБО

Розмови про вільний ринок землі ведуться вже багато років. Я сподіваюся, що вже всі політичні сили дійшли згоди, що потрібно створювати ринок землі – це перша теза. Аграрії мають бути самодостатніми. Ви маєте право володіти землею. Звичайно, ми будемо говорити про державну допомогу, але має працювати ринок. Держава має створити умови для того, щоб цей ринок працював, щоб аграрії могли прийти до будь-якого банку, який вам зручний і отримати кредит під мінімальні відсотки; щоб не було адміністративних механізмів, які б змусили думати аграріїв – чи не з’являться нові правила на наступних виборах? Має бути ринок…

На першому етапі впровадження відкритого ринку, право купляти/продавати землю мають отримати виключно громадяни України. Другий етап: можливо, варто допустити на ринок юридичних осіб, але за умови, що засновником є громадянин України. Мені здається, зараз абсолютно передчасно говорити про право заходити на цей ринок інозецям. У нас немає зараз спільної позиції з цього питання і тому, знову розділяти країну через це питання – безвідповідально. Ми тоді не можемо зробити перший крок, адже намагаємося продумати дії на декілька кроків вперед…

Ми відкриваємо ринок землі з виключним правом купівлі/продажу землі українським громадянам, щоб вони могли вільно, вигідно, прозоро продавати землю один одному. Або використовувати цю землю у якості застави і отримувати нормальнв кредити. Для того, щоб почати – цього достатньо. Ми віримо в ринок землі, ми віримо в те, що аграрії мають бути сильними, незалежними. Землею мають розпоряджатися ОТГ – це єдиний варіант. Аграрії на місцях краще розуміють, що з нею робити, ніж Київ. Коли земля знаходиться у володінні громад, люди на місцях можуть самі вирішувати, що вони хочуть з цією землею робити – продавати чи здавати в оренду. Це буде ваше рішення і вам не потрібен для цього Київ.

Далі буде…

Ми в соціальних мережах