[multilanguage_switcher]

Минулого тижня в Україні відбулась історична подія. Уперше більше ніж 100 000 політиків, включаючи президента, членів Кабінету Міністрів, депутатів, суддів, прокурорів та державних службовців задекларували свої статки за допомогою системи електронних декларацій. Усі громадські організації, які раніше критикували владу в один голос заявили, що це «дійсно революційний крок на шляху до боротьби з корупцією»

Активісти та журналісти вже з’ясовують походження грошей та майна, що задекларували деякі посадовці. Це пролило світло на найвищі рівні влади, та змінило хід подій назавжди. Непросто було досягти цього і на шляху до прозорості ми зустріли багато перепон.

Преса, громадські організації та населення до останнього були налаштовані скептично. Прибічники ж старої системи робили все можливе, щоб запобігти будь яким змінам, спрямованим на боротьбу з корупцією.

Я добре пам’ятаю труднощі, з якими ми зіткнулися коли приймали закон, а я тоді був спікером.

Минулого літа впровадження системи електронного декларування відклали, і здавалося, що назавжди, але парламент настояв на своєму. Я став одним з перших політиків, які задекларували свої статки у новій системі. Я також буду першим, хто заявляє, що готовий до того, що мою декларацію будуть перевіряти. Я впевнений, що це правильно, коли слуги українського народу мають пояснювати спільноті звідки в них гроші, а у випадках виявлення порушень –  чиновники мають бути покарані.

Електронні декларації стануть своєрідною межею, між політиками минулого, які не пояснювали свої статки, і між політиками майбутнього, які підзвітні народу.

Нова система – це величезний крок для України на шляху боротьби з корупцією, але ми ще не на фінішній прямій. Кабінет міністрів повністю підтримує НАБУ, якій створив уряд.

Як показала моя декларація, я не найбідніший чоловік в Україні, але і далеко не самий багатий. Я прийшов в політику у 2006 році, будучи вже тоді бізнесменом, і одразу задекларував свої статки. Однак, я розумію, що багато людей в моїй країні перебувають у складному економічному становищі і живуть за межею бідності. Саме ця прірва між багатством і бідністю стала причиною шоку, який відчули люди, коли було оприлюднені декларації.

Змінити цю ситуацію– головний пріоритет для мого уряду. Для цього доведеться зробити багато чого, але ми вже досягли прогресу на арені реформування, головна мета якої – покращити економічні перспективи для України.

У додаток до проведення реформ спрямованих на боротьбу з корупцією, Україна також робить спроби реформування судової системи, поліції, бізнес середовища та іноземних інвестицій.

Нам вдалося лібералізувати енергетичний ринок. Реформи спрямовані на подолання корупції у цій сфері зустріли жорсткий супротив від зацікавлених осіб. Цього року економіка України виросла на 1,5%, а у 2017 планується зріст до 3%. Рівень інфляції впав з 43% у 2015-ому до 12% цього року, і планується зниження до 8% у наступному році.  Договір про поглиблення зони вільної торгівлі між Україною та Європейським Союзом вступив в силу з 1 січня, створивши значні економічні вигоди для обох сторін. Минулого літа ми підписали угоду про вільну торгівлю між Канадою та Україною.

Моїм головним пріоритетом на посаді прем’єр міністра залишається стабілізація країни та зріст економіки, щоб Україна змогла нарешті покращити економічні стандарти життя. Щоб досягти цього, ми маємо закласти міцний фундамент для будівництва Української держави. Система електронного декларування – ключовий момент в цьому процесі.

Посилання на оригінальне джерело : https://www.theguardian.com/commentisfree/2016/nov/06/ukraine-corruption-assets-e-declaration-volodymyr-groysman