[multilanguage_switcher]

Під час засідання Європейської народної партії в м. Маастріхт новий прем’єр Хорватії Андрей Пленкович зустрівся з президентом України Петром Порошенком. Обидва лідери підкреслили важливість розвитку спільних відносин в рамках Адріатично-Балтійсько-Чорноморської ініціативи, а також співпраці в сфері енергетики. В 2014 році представники Укртрансгазу повідомили про можливе приєднання до Адріатичного газового коридору, а також до LNG-терміналу, який буде проведений через хорватському острові Крк.

Президент України виразив сподівання, що Андрей Пленкович стане “справжнім другом України і надалі підтримуватиме дипломатичні відносини на користь обох держав”. Сторони обговорили ряд питань двосторонньої співпраці, в тому числі і в сферах економіки та енергетики. “Україна і надалі зацікавлена приєднанням до  Адріатично-Балтійсько-Чорноморської ініціативи, яку так активно пропонує Хорватія”, – наголосив Петро Порошенко.

Чи LNG-термінал з Хорватії буде прокладений до України?

В 2014 році ПАТ Укртрансгаз зацікавився приєднанням України до Адріатичного  газового коридору. Головний інженер української фірми Олег Михалевич підкреслив, що Україна розглядає приєднання до проекту, ініціаторами якого є Хорватія та Угорщина, та який підтримує Єврокомісія. Мається на увазі будівництво трансадріатичного газопроводу, який проходитиме через південь Балканського півострову. Українці також проявили інтерес до постачання газу з LNG-терміналу, який повинен функціонувати на острові Крк.

 Інтеграція систем подачі газу через Хорватію, Угорщину та Україну є шансом  для влади в Києві збільшити можливість постачання газу з альтернативних джерел,  а для сховищ України це дало б змогу створити газовий резерв для учасників проекту та інших європейських раїн.

Потенційна конкуренція для поляків

Такого роду пропозицію запропонувала Україні і поляки. Вони хочуть постачати газ, який видобуває Польська нафтова і газова компанія (PGNiG)  з різних джерел — Росії, LNG- терміналу в м. Свіноуйсьце, а в майбутньому і можливо через Норвезький коридор в рамках концепції “Північні ворота”. Водночас,  LNG- термінал в Польщі, які і запланований об’єкт в Хорватії, є елементами коридору Північ-Південь або ж газової мережі між країнами центрально-східної Європи і Хорватії. Газові термінали на північному і південному краях Коридору повинні забезпечити регіон в LNG-терміналі з усього світу. Так як польський об’єкт вже працює, будівництво хорватського терміналу ще не розпочато.

 

http://biznesalert.pl/chorwacja-oferuje-ukrainie-gaz-kaspijski-i-skroplony/