Окупанти залишили під арештом трьох кримських татар

Підконтрольний Москві Київський районний «суд» продовжив утримання в сімферопольському СІЗО Сейтумеру Сейтумерову, Осману Сейтумерову і Рустему Сейтхалілову, давши згоду на їх подальше утримання в тортурних умовах тільки за розмови на релігійні теми.

Зазначені кримські татари, проходять в одній із низки так званих справ «Хізб ут-Тахрір».

Суд відхилив подання захисту про зміну їм запобіжного заходу на домашній арешт, посилаючись на те, що підсудні – громадяни України і можуть укритися від покарання, повідомляє про перебіг слухання громадська ініціатива «Кримська солідарність».

«На жаль, суд на наші вагомі аргументи не зважив, а взяв до уваги нічим не підкріплені судження слідства, продовживши термін тримання під вартою і по суті давши зелене світло на утримання в тортурних умовах СІЗО Сімферополя, побудованого в 19 столітті», – сказав адвокат Назім Шейхмамбетов.

За його словами, своїм рішенням «суд» дав дозвіл ще три місяці утримувати людей в «умовах, які окрім як катування і тортури назвати не можна».

Як наголосив адвокат, практика засудження кримських мусульман за розмови – звична для російських судів.

«Подібну практику ми спостерігаємо вже кілька років. Є тривалі вироки за те, що люди обговорювали політичні, соціальні та релігійні питання. Ця справа не виняток – тут доказом терористичної діяльності є розмови в мечеті після молитви, де люди обговорювали Судний день. Це зі стовпів віри мусульман», – пояснив Шейхмамбетов.

На його думку, третя бахчисарайська «справа Хізб ут-Тахрір» – приклад того, як російське кримінальне судочинство не захищає суспільство від кримінальних елементів, а, навпаки, «ізолює людей, які несуть лише користь і благо для всіх жителів Криму, незалежно від їх віросповідання і національності».

Як повідомлялося, 11 березня 2020 року в Бахчисараї пройшли обшуки в будинках кримських татар Енвера Мустафаєва, Амета Сулейманова, братів Сейтумера і Османа Сейтумерова та їх дядька Рустема Сейтмеметова.

Мустафаєва після допиту відпустили. Іншим інкримінують частину другу статті 205.5 КК РФ (Організація діяльності терористичної організації та участь в діяльності такої організації).

Слід зазначити, що у Росії, а також в окупованому нею Криму регулярно зазнають переслідувань члени міжнародної ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір». Її представники називають своєю місією об’єднання всіх мусульманських країн в ісламському «халіфаті», але при цьому відкидають терористичні методи досягнення цього і кажуть, що зазнають несправедливого переслідування з боку російської влади.

Верховний суд Росії заборонив «Хізб ут-Тахрір» у цій країні у 2003 році, занісши організацію до списку об’єднань, названих «терористичними». Після окупації Криму 2014 року цю заборону насадили й на півострові, що є частиною території України – де організація діє легально. Міжнародне право забороняє насаджувати на окупованих територіях законодавство країни-окупанта.

Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їхнє переслідування мотивованим за релігійною ознакою. Адвокати зазначають, що переслідувані у цій справі російськими правоохоронними органами – переважно кримські татари, а також українці, росіяни, таджики, азербайджанці та кримчани іншого етнічного походження, які сповідують іслам.

Ми в соціальних мережах