19 вересня український президент Петро Порошенко виступить на засіданні високого рівня Генеральній Асамблеї ООН, присвяченому збільшенню потоків біженців та мігрантів.

20 вересня очікується його промова на загальних дебатах у Генасамблеї ООН. Він також візьме участь у саміті Радбезу ООН з питань миротворчості.

За повідомленням президентської адміністрації, у кулуарах Генасамблеї ООН має відбутися зустріч Петра Порошенка із президентом США Дональдом Трампом.

Заплановані й інші двосторонні зустрічі зі світовими лідерами, а також участь українського президента в обговоренні питання протидії використанню інтернету в терористичних цілях.

Обережно – миротворці

Порошенко в ООНКопирайт изображенияPRESIDENT.GOV.UA
Image captionУ Нью-Йорку Петро Порошенко візьме участь одразу у кількох зустрічах та засіданнях.

Наприкінці минулого тижня, під час виступу на форумі YES у Києві, Петро Порошенко заявив, що під час візиту до штаб-квартири ООН підійматиме питання про залучення миротворців ООН на Донбасі. Президент заявив, що не вважає це “панацеєю” для вирішення конфлікту, але бачить як один із дієвих методів “зробити окупацію дорожчою для Путіна”.

Президент Порошенко також підкреслив, що “блакитні шоломи” мають бути розташовані по всій території Донбасу, яку нині не контролює Київ – “до кордону із Росією”.

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін, який очолюватиме українську делегацію на Генасамблеї ООН, уточнив, що мандат на миротворців “має включати і виведення російських регулярних військ, і вивезення завезеного росіянами озброєння, і перші кроки з нормалізації ситуації, зокрема й роззброєння бойовиків”.

І перше, і друге Росія послідовно відкидає – і визнає присутність на Донбасі лише російських “добровольців”.

Попри те, що у Києві нагадують, що озвучували ідею про залучення миротворців до вирішення конфлікту на Донбасі вже давно, тема привернула увагу, коли таку можливість не виключив президент Росії Володимир Путін – на початку вересня цього року. При цьому раніше у Москві такі ініціативи відкидали.

МЗС України подало до ООН оновлені пропозиції щодо миротворців на початку вересня.

Утім поки що більшого обговорення дістали пропозиції російські.

При цьому західні коментатори на найвищому рівні закликають Київ бути із залученням миротворців уважним і обережними.

Спеціальний представник Державного департаменту США у справі переговорів щодо України Курт Волкер вважає, що російські пропозиції щодо миротворців на Донбасі у чинному вигляді містять ризики для України. Проте треба розглянути і проаналізувати сам факт появи таких ініціатив із боку Росії.

Колишній державний секретар США Джон Керрі зазначив, що “був би дуже уважним із ідеєю про залучення миротворців ООН, аби це не виявилося пасткою”. Він також наголосив, що обов’язковою умовою їх присутності має бути відновлення контролю України над своїм східним кордоном.

Оглядачі в Україні зауважують свого роду глухий кут із пропозиціями щодо миротворців, адже реальне схвалення у Радбезі ООН може знайти російська пропозиція, невигідна Україні. Натомість українська – цілком очевидно, наразиться на чергове вето Росії.

Інші миротворці

Показово, що під час цієї ж Генасамблеї ООН за ініціативи Молдови має бути розглянуто питання виведення російських військових з території країни, зокрема, із Придністров’я.

У липні парламент Молдови ухвалив заяву, в якій закликав Росію вивести російських військовослужбовців з території Молдови, а також замінити миротворчу місію на громадянську з міжнародним мандатом.

У російському МЗС вже назвали цю ініціативу “не дуже дружньою і досить несподіваною”. Крім того, у Москві вважають розгляд цього питання в органах ООН недоречним.

Президент Молдови Ігор Додон назвав рішення молдовського парламенту “піар-ходом” і “пусканням пилу в очі західним кураторам і ляльководам”. Він вважає, що “миротворча операція у Придністров’ї” є успішною і повинна бути продовжена.

Нагадати про Крим

Іншою темою переговорів у штаб-квартирі ООН, яку анонсував президент Порошенко, має стати питання повернення Криму.

Пан Порошенко заявив, що метою України є мирне витіснення Росії із Криму за допомогою міжнародної спільноти.

“Я хотів би запропонувати ідею створення міжнародної групи друзів деокупації Криму, щоби координувати спільні кроки і дії”.

Водночас, деталей щодо цього він не розкрив.

Миротворці – добре, зброя – ще краще

Порошенко у Вест-ПойнтКопирайт изображенияPRESIDENT.GOV.UA
Image captionКурсантам із Вест-Пойнт президент Порошенко розповів про досвід протидії “російські агресії”

Візит президента Порошенка до США збігся зі схваленням Сенату США проекту “Закону про бюджет США на потреби національної оборони на 2018 рік”. Він передбачає 500 млн доларів для підтримки України у сфері безпеки та оборони.

“Вперше на законодавчому рівні пропонується надати Україні такі оборонні засоби: радіолокаційні засоби протиповітряної оборони та спостереження за надводною ситуацією; військово-морські протимінні засоби; кораблі прибережної дії та берегової охорони”, – написав президент у Facebook.

У виступі напередодні перед кадетами Військової академії “Вест-Пойнт”, пан Порошенко заявив, що надання летальної оборонної зброї “підвищить вартість російської агресії”.

“Перед обличчям такого сильного стримування Москва могла б двічі подумати, перш ніж дозволити новий наступ”, – заявив Петро Порошенко.

Разом із тим речник російського президента Дмитро Пєсков заявив, чув лише про заяви Петра Порошенка щодо рішення американського Сенату:

“Це заява Порошенко, будь-яких заяв американської сторони ми не чули з цього приводу”, – заявив Пєсков.

Зробити ООН потужною знову?

ТрампКопирайт изображенияAFP
Image captionПрезидент США має виступити із першою промовою перед Генасамблеєю ООН

Виступ Петра Порошенка 19 вересня відбуватиметься практично одночасно із першим виступом перед учасниками Генасамблеї ООН президента США Дональда Трампа.

Очікується, що президент Трамп говоритиме про реформування ООН, зокрема, і щодо фінансування. Під тиском нової американської президентської адміністрації ООН вже скоротили витрати на миротворців на півмільярда доларів. Раніше з боку адміністрації США вже лунали заяви, що частка США у фінансуванні миротворчих місій ООН – 28,5% – є надто великою.

Очікується також, що президент Трамп закличе країни-члени організації тиснути на Північну Корею, аби змусити КНДР відмовитися від ядерної зброї.

Крім того, у своїй промові він може зачепити і питання кліматичних змін та Паризької угоди, із якої США вийшли у червні цьогорік.