[show_avatar email=4 align=left user_link=last_post show_name=true show_postcount=true show_last_post=true]

 

Досить тернистим видався для України шлях до європейських цінностей та структур колективної безпеки. На цьому нелегкому шляху Україна то втрачає, то придбає своїх прихильників та противників. Румунія для України несподівано стала додатковим прискорювачем наших європейських спрямувань.

Звичайно, в своїй підтримці трансформаційних процесів в Україні Румунія переслідує передусім власні інтереси. І в цьому нічого незвичайного не має – поширена міжнародна практика – підтримуя сусіда і сам зміцнюєшся.

З моменту вступу до Північноатлантичного альянсу (НАТО) та ЄС Румунія активно просуває нові цілі власної дипломатії. Бухарест прагне взяти на себе роль головного координатора демократії у Чорноморському регіоні, джерела безпеки на східних кордонах НАТО та ЄС. Україна в цих намаганнях – стратегічний партнер, і не скористатися ситуацією було б неприпустимо.

І взаємна користь від співробітництва двох країн очевидна. Для України це подальша підтримка Румунією європейської інтеграції та зусиль, спрямованих на розширення відносин з НАТО. Румунія входить до табору найбільших прибічників безвізового режиму для України на шляху реалізації положень Угоди про асоціацію. Для підтримки ЗС України Румунією виділено 250 тисяч євро військово-технічної допомоги та внесено 500 тисяч євро у трастовий фонд Україна – НАТО з питань кібербезпеки. В свою чергу Румунія може використати революційний досвід України, її конкретні досягнення у сфері безпеки в контексті подолання нестабільності в регіоні навколо Чорного моря.

На разі Україна і Румунія мають набагато більше спільного, ніж вони очікували: спільну загрозу, що походить від Росії, спільні цілі та спільні стратегічні інтереси.

Но не все так гладко. Не вдається подолати скептицизм деяких впливових румунських політиків стосовно здатності України до проведення реформ. І змінити їх точку зору заважають і довга історія невдалих реформ, і епідемія корупції та олігархічний контроль, і конфлікт на Донбасі, і суперечки між політичними силами в Києві тощо. Ці невирішені проблеми не здатні заблокувати європейський шлях України, але можуть його суттєво пригальмувати. І повністю полягатися на допомогу в їх вирішенні на США та європейські країни безрозсудно, в світовій політиці кожен за себе. Що робити? З одного боку Румунія має застосувати власні важелі впливу в  Брюсселі задля збільшення тиску на український уряд, щоб уникнути згортання реформ. В свою чергу, само українське суспільство повинне тиснути на уряд щодо прийняття допомоги з боку Румунії, яка може відрядити до України консультативні групи, що спеціалізуються на боротьбі з корупцією.

А поки що, основним внеском Румунії у процес реформ в Україні може стати допомога у проведенні судової реформи (як постачальника знань), у створенні ефективних інститутів по боротьбі з корупцією, кроки по пожвавленню торговельно-економічної співпраці між двома країнами, поширенню прикордонної співпраці в рамках системи Єврорегіонів (Румунія зацікавлена в розвитку прикордонної співпраці передовсім тому, що прагне підтримати чисельну румунську громаду, яка мешкає в прикордонній зоні).