Рішення президента Володимира Зеленського ввести персональні санкції проти депутата ОПЗЖ Тараса Козака очікувано викликало великий резонанс серед політиків і громадських діячів, розділивши їх на два табори. Одні аплодують такому рішенню, що дозволяє, на їхню думку, знизити дезінформаційну активність РФ в нашому медійному просторі, інші – з проросійського табору – називають це «політичною розправою над неугодними ЗМІ» і звинувачують президента в наступі на свободу слова і боротьбі з політичними опонентами. І очікувана реакція на подію проросійського пулу – чиновників часів Януковича, таких, як, наприклад, нардеп від ОПЗЖ Ілля Кива – блокування трибуни парламенту, спроби організувати масові акції під будівлею ВР і Кабінету Міністрів України.

Щоб розібратися в ситуації, перш за все, розберемося в особистості самого Козака.

фото: Козак или засланный козачок?

Козак входить до найближчого оточення глави політради партії “Опозиційна платформа – За життя”, народного депутата Віктора Медведчука, який є кумом президента Росії Володимира Путіна. Не секрет, що Козак є лише номінальним власником телеканалів «112 Україна», NewsOne і Zik, а реальним – Медведчук. На утримання цих трьох каналів Медведчук витрачав більше ніж $20 млн на рік. Важливо відзначити, що всі придбані Козаком канали ведуть інформаційне мовлення – на них немає розважальних програм, ефір заповнений новинними та політичними передачами. 70% (14 з 20) політичних ток-шоу припадає саме на трійку холдингу “Новости”. Вони ж транслюють 20% новинних передач (4 з 20). «112 Україна», NewsOne і Zik генерують дуже багато інформаційних приводів, розсіюючи свій контент ще й по всьому інтернету і масі інших ЗМІ.

За інформацією наших джерел, підставою для введення санкцій проти Тараса Козака та пов’язаних з ним юридичних осіб стало розслідування, проведене правоохоронцями, в ході якого встановлено, що схеми з поставками вугілля з окупованих територій сприяють фінансуванню тероризму. Таким чином, фігурант цих санкцій потрапив під дію закону «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдженню зброї масового знищення». Тому накладення санкцій на літаки Медведчука і Козака були прогнозовані і логічні – адже вони постійно користувалися ними для прямих перельотів в Росію, що, як відомо, заборонено. Саме Медведчук використав своє виняткове право прямого авіасполучення з РФ для чартерних рейсів до Росії, зокрема, для зустрічей з Володимиром Путіним для «вирішення» проблем.

фото: Медведчук - украинский любимчик Кремля

Також на прийняття рішення вплинуло бажання команди президента припинити мовлення каналів Віктора Медведчука, які ведуть в країні антиукраїнську діяльність і які використовувалися як інструменти пропаганди РФ. Очевидно, що рішення РНБО про санкції щодо трьох телеканалів, які називають себе українськими – давно зріло в суспільстві і в більшості журналістської спільноти. І не тільки через інформаційний тероризм і загрози національній безпеці України від цих інструментів пропаганди Кремля. Але і через масові порушення журналістських стандартів. Ці телеканали давно перетворилися з телевізійних мовників, по суті, на іноземну пропагандистську машину, яка була сформована в Україні і опосередковано профінансована Москвою, де про свободу слова вже давно не йдеться, а окремі журналісти давно стали солдатами Кремля. Саме з “медведчуківських” “NewsOne”, “ZIK”, “112 Україна” активно атакували цінності суверенної держави, доводили її неспроможність і сіяли в українцях розчарування. У вуха обивателів лилися ріки фейків і маніпуляцій про ситуацію на Донбасі, в Криму, боротьбу з пандемією і т.д.

З цієї точки зору рішення РНБО є симетричною відповіддю на щоденні інформаційні та пропагандистські атаки на Україну. На жаль, українці піддаються політичному телевізійному впливу, а телеканали з орбіти Медведчука залишалися потужним пропагандистським інструментом Кремля. Без них російський вплив в Україні буде позбавлений свого інформаційного поля, і Путіну буде важче «промивати» мізки українцям.

І блокування телеканалів так званого пулу Віктора Медведчука не має нічого спільного з наступом на свободу слова та цензурою, а є природним захисним фільтром держави проти фейків і чужорідної пропаганди.

Рішення ввести санкції проти каналів з так званого пулу Медведчука було важким для Зеленського, але необхідним в інформвійні за європейські цінності. І якщо таке рішення і можна віднести до наступу на свободу слова, то тільки проросійського слова…

Сподіваємось, що закриття каналів стане вдалою спробою повернення до цивілізованих правил поведінки на медійному ринку.