[multilanguage_switcher]

АРМЯНСЬК, КРИМ – Більше двох років пройшло з моменту приєднання Росією Криму і обіцянками 2 мільйонам людей кращого життя. Жителі говорять, що ціни злетіли, а зарплати і пенсії залишилися на колишньому рівні. Туристи перестали приїжджати.

Сонячний і півострів на Чорному море знов з’явився у новинах, коли президент Росії Володимир Путін звинуватив Київ у засиланні групи диверсантів через кримський кордон з метою підриву промислово-важливих об’єктів.

Але місцеві жителі вважають, що найбільший збиток вже нанесла байдужість Москви до півострова.

«Ми увійшли до складу Росії, і вони взагалі перестали дбати про нас», розповів журналістам Reuters  Євген, робітник заводу титану в місті Армянську. «Люди наївні. Вони думали, що якщо ми станемо частиною Росії, все буде як в Росії. Зараз ціни сягнули нового російського рівня, але заробітна плата залишилася старою. Це найбільша проблема.”

Євген відмовився називати своє прізвище, як і інші співробітники заводу з якими спілкувалися журналісти Reuters , побоюючись проблем з керівництвом заводу.

123446386D_w610_r0_s

Армянськ, тихе місто неподалік від новоутвореного кордону Криму з Україною, не далеко від того місця, де за словами Росії минулого тижня відбулося збройне зіткнення з українськими диверсантами. Київ заявив , що ніяких зіткнень не було і це лише чергова провокація Москви, проведена з метою початку нових військових акцій проти України. Ця подія затьмарила заголовки газет у Криму, щоб відволікти увагу від власних проблем у регіоні. Але місцеві жителі вважають, що слід сфокусуватися саме на локальних проблемах Криму.

Хімічний завод

Армянськ ніколи не був процвітаючим містом. Чверть міського населення, яке загалом складає 20,000 чоловік працюють на хімічному заводі Кримський титан, кожен день їздить на завод і назад десятками зелених службових автобусів. До російської окупації Криму, товари та послуги були доступними і працівники могли дозволити іноді побалувати себе. Але після того як Київ зупинив поставки ціни різко підскочили.

«Я можу купувати лише їжу, одяг купити вже фінансово важче», каже Павло, технік, який сказав, що йому платили 17000 рублів ($ 265) на місяць. Тобто тільки близько половини середнього місячного доходу в Росії.

«Цих грошей було б достатньо в Україні, тому що ціни були нижче», додав Павло. «Я шокований. Дорожчає все, такою ж лишається лише заробітна плата».

Три інших працівників, з якими говорили журналісти Рейтер розказали, що  в середньому зарплати в межах від 10 000 рублів  (у лаборанта) до 21000 (для людини, яка працює у інженерному відділі).

Завод Кримський титан знаходиться під контролем українського олігарха Дмитра Фірташа. Його представник і керівництво заводу не відповідає на запити та не дає коментарі.

0000000000_s

Рекламний щит, який рекламує будівництво моста через Керченську протоку до Краснодарського краю, знаходився на одній з вулиць міста Керч, Крим, 5 квітня 2016 року.

Росія будує міст який з’єднати Крим та південь Росії. Завдяки новому маршруту очікується збільшення поставок і зниження цін на споживчі товари. Однак перша вантажівка зможе проїхати мостом не раніше 2018 року.

Грошей немає, але ви тримайтеся

Москва знає про ситуацію в Армянську. Місто внесли до списку  який вже налічував більше 300 російських міст, які визначені як ті , що потребують державної інвестиційної підтримки, щоб диверсифікувати свою економіку. Коли Reuters зв’язалися з Міністерство економіки Криму, з’ясувалося ,що жоден проект для місті ще не було розроблено.

Росія оголосила про плани інвестувати 680 мільярдів рублів (близько 10 млрд доларів) в Крим в період до 2020 р. І це окрім декількох мільярдів рублів, які щомісяця витрачаються на пенсії і виплати вчителям, лікарям та державним службовцям.

Пенсіонери, державні службовці та люди, які працюють у сфері туризму, очікували насолоджуватися значним фінансовим підйомом після анексії. Замість цього, рубль втратив близько половини своєї вартості по відношенню до долара з 2014 року через зниження цін на нафту і західних санкцій.

У травні з’явились відео-кадри на яких прем’єр-міністр Росії Дмитро Медведєв під час візиту до Криму спілкується з жінкою, яка скаржилася на низький рівень життя півтора мільйона пенсіонерів Криму.

«Просто неможливо, вижити на пенсію в Криму,» – сказала вона. «Ціни скажені… Що таке пенсія у 8000 рублів? Це мізерна сума!»

Відповідь Медведєва у мить розлетілась інтернетом: «У нас просто немає грошей … Але ви тримайтесь».

Порожні ресторани

Завдяки спа-курортам та узбережжю Чорного моря, Крим був популярним туристичним курортом ще за часів епохи царя, коли Антон Чехов писав про моду на відпочинок на курортах Ялти серед усього бомонду.

Минулого року Путін сказав, що Крим має отримувати прибутки від туризму і Москва робитиме все можливе, щоб заохотити іноземних туристів відпочивати на півострові.  Але анексія Криму відсікла майже всіх українських туристів, які приїздили в Крим на поїзді, а кількість російських туристів, які можуть дістатися півострова лише літаком , не компенсувала цієї різниці.

111111111111111111111111

За часів коли Крим був під контролем України, за офіційними даними курорт відвідували 6 мільйонів туристів в рік. Після анексії, число туристів різко скоротилося і до сих пір не відновилося.

«Коли ми були в Україні, було набагато більше людей. Місця вільного не було, такий був натовп», сказав нудьгуючий офіціант, на терасі майже порожнього ресторану «Європа», неподалік від популярного морського курорту Євпаторії.

Наталя, офіціантка в «Dulber», ще одному ресторані міста, сказала, що клієнти які тепер приходять витрачають набагато менше грошей, ніж раніше, коли півострів був частиною України.

«Люди не хочуть витрачати гроші, вони роблять мінімальні замовлення, і ми отримуємо менше чайових,» сказала вона. «Зараз рубль впав, тому ціни дуже високі. Люди приїжджають з Росії, і вони шоковані такими високими цінами в Криму. Та і ми самі не менш шоковані».

 

 

Original text : http://www.voanews.com/a/promised-prosperity-never-arrived-in-russian-held-crimea-locals-say-/3475954.html