БлогиВсі новиниУкраїна

РЕФОРМА: ПУБЛІЧНА І ПІДЗВІТНА СБУ

Реформа СБУ стартувала у 2019 році з розробки нового законопроєкту про Службу. Її основна мета – закріпити нові пріоритети в роботі та зробити СБУ більш ефективною. Реформа надасть спецслужбі дієві механізми для того, аби краще реагувати на нові загрози, які постають у сучасному світі. Зокрема, успішно протистояти гібридній війні з боку Російської Федерації.

«Вже зараз Служба динамічно адаптується до нової реальності. Ми зміцнюємо кадри, посилюємо ключові напрями, робимо структуру гнучкою. Реформа має завершити ці процеси і організувати роботу оновленої Служби так, щоб вона була найбільш ефективною для захисту безпеки громадян і держави».

Іван Баканов Голова Служби безпеки України

В результаті реформи діяльність Служби буде зосереджена на ключових напрямках:

  • контррозвідувальна протидія загрозам державній безпеці
  • боротьба з тероризмом 
  • кібербезпека
  • захист державного суверенітету та територіальної цілісності
  • охорона державної таємниці 

Служба відмовиться від невластивих їй функцій. Відбудеться чітке розмежування компетенцій з іншими безпековими органами. Служба не буде займатися боротьбою з економічною злочинністю, а зосередиться на захисті об’єктів критичної інфраструктури.

Служба стане підзвітною та публічною (чого, до речі, не було раніше)

Новий закон посилює демократичний цивільний контроль за діяльністю СБУ з боку парламенту і суспільства. Це буде реалізовано через створення комітету ВРУ з питань контролю за спеціальними та розвідувальними органами, спеціальні слідчі комісії, Уповноваженого з прав людини чи Рахункову палату.

Декларування майнового стану і доходів працівників Служби за законом буде організоване спільно з Національним агентством з питань запобігання корупції. 

Звичайно, все відбувається поступово. Реформувати такий механізм не просто, адже це не просто агрегат, це, в першу чергу, живі люди. Тому всі шаги, всі дії узгоджуються, зважуються та відбуваються у певній послідовності.

«Реформа має бути виваженою і відбуватися так, щоб не зашкодити обороноздатності держави. Щоб не виникло жодного моменту, коли національна безпека опиниться під загрозою. Ми повинні враховувати і те, що проти нашої країни ведеться гібридна війна, і нові виклики, які постійно виникають у світі».

Іван Баканов Голова Служби безпеки України

Ключові зміни в роботі СБУ після реформи:

  • посилення інформаційно-аналітичної функції
  • перехід від реактивного підходу до проактивного та ризик-орієнтованого
  • демілітаризація з впровадженням гнучкої структури
  • поступове скорочення чисельності: з 27 тис до 15 тис осіб (до 2027 року)
  • підвищення соціального захисту співробітників до рівня новостворених правоохоронних органів

Алгоритм дій щодо реформування Служби безпеки України відпрацьований, треба його дотримуватися та поетапно реалізовувати.

Теги

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Close