БлогиВсі новиниУкраїна
РЕФОРМА: ПУБЛІЧНА І ПІДЗВІТНА СБУ
Реформа СБУ стартувала у 2019 році з розробки нового законопроєкту про Службу. Її основна мета – закріпити нові пріоритети в роботі та зробити СБУ більш ефективною. Реформа надасть спецслужбі дієві механізми для того, аби краще реагувати на нові загрози, які постають у сучасному світі. Зокрема, успішно протистояти гібридній війні з боку Російської Федерації.
«Вже зараз Служба динамічно адаптується до нової реальності. Ми зміцнюємо кадри, посилюємо ключові напрями, робимо структуру гнучкою. Реформа має завершити ці процеси і організувати роботу оновленої Служби так, щоб вона була найбільш ефективною для захисту безпеки громадян і держави».
Іван Баканов Голова Служби безпеки України
В результаті реформи діяльність Служби буде зосереджена на ключових напрямках:
- контррозвідувальна протидія загрозам державній безпеці
- боротьба з тероризмом
- кібербезпека
- захист державного суверенітету та територіальної цілісності
- охорона державної таємниці
Служба відмовиться від невластивих їй функцій. Відбудеться чітке розмежування компетенцій з іншими безпековими органами. Служба не буде займатися боротьбою з економічною злочинністю, а зосередиться на захисті об’єктів критичної інфраструктури.
Служба стане підзвітною та публічною (чого, до речі, не було раніше)
Новий закон посилює демократичний цивільний контроль за діяльністю СБУ з боку парламенту і суспільства. Це буде реалізовано через створення комітету ВРУ з питань контролю за спеціальними та розвідувальними органами, спеціальні слідчі комісії, Уповноваженого з прав людини чи Рахункову палату.
Декларування майнового стану і доходів працівників Служби за законом буде організоване спільно з Національним агентством з питань запобігання корупції.
Звичайно, все відбувається поступово. Реформувати такий механізм не просто, адже це не просто агрегат, це, в першу чергу, живі люди. Тому всі шаги, всі дії узгоджуються, зважуються та відбуваються у певній послідовності.
«Реформа має бути виваженою і відбуватися так, щоб не зашкодити обороноздатності держави. Щоб не виникло жодного моменту, коли національна безпека опиниться під загрозою. Ми повинні враховувати і те, що проти нашої країни ведеться гібридна війна, і нові виклики, які постійно виникають у світі».
Іван Баканов Голова Служби безпеки України
Ключові зміни в роботі СБУ після реформи:
- посилення інформаційно-аналітичної функції
- перехід від реактивного підходу до проактивного та ризик-орієнтованого
- демілітаризація з впровадженням гнучкої структури
- поступове скорочення чисельності: з 27 тис до 15 тис осіб (до 2027 року)
- підвищення соціального захисту співробітників до рівня новостворених правоохоронних органів
Алгоритм дій щодо реформування Служби безпеки України відпрацьований, треба його дотримуватися та поетапно реалізовувати.