АктуальноБлогиСвітУкраїна

Російський вплив на українсько-угорські відносини

У 2010 році в Угорщині, з черговим приходом до влади Віктора Орбана починається різка зміна зовнішньополітичного курсу та зміна антиросійської риторики на вибудовування дружніх відносин з Російською Федерацією. Саме провладною партією Орбана «ФІДЕС» у 2011 році ініціювалися зміни до назви «Угорської республіки» на «Угорщину». Така зміна назви мала на меті включення в угорське суспільство, не тільки громадян країни, а й угорців, які проживають за її межами. Починається клерикалізація країни – до конституції вноситься положення, що народ Угорщини об’єднує Бог і християнство.

Тим самим прямо вказуючи етнічним угорцям, які проживають в інших країнах, що народу Угорщини не має меж, в умовах чинних кордонів та їх захист стає обов’язком угорського уряду. Такі зміни стають привидом вибудовування агресивної міжнародної політики захисту «угорськомовного населення» за кордоном.

Загострення сучасних відносин Угорщини з Україною, бере свій початок у 2014 році. Коли російські окупаційні війська анексували територію АР Криму, прем’єр Угорщини Віктор Орбан, надихнувшись цими подіями, зажадав введення подвійного громадянства та автономії для угорців Закарпаття.

В інтерв’ю виданню Onet.pl, політик і колишній головний радник прем’єр-міністра Польщі Славомир Нітрас заявив, що Віктор Орбан, пропонував Польщі скористатися дестабілізацією в Україні та розділити між собою західні землі.

Для Угорщини, яка тривалий час знаходиться під постійним впливом Кремля, така дипломатична поведінка стає звичною. Саме зовнішня політика президента Путіна В.В. та спецслужб РФ була направлена на створення позицій впливу в Будапешті та в Європі в цілому.

Так, саме під впливом російської розвідки на Будапешт у 2014 році, націоналістичними об’єднаннями угорців в Закарпатті планувалося розхитування та дестабілізація ситуації в регіоні, тим паче схожий сценарій був вже відпрацьований на Східній Україні. Саме модифікований сценарій дій,  який мав на меті провокації і нагнітання ситуації, яка могла би закінчитися силовими протистояннями місцевих етнічних угорців і “українських націоналістів”, групи яких складалися би як з російської агентури, так і просто з “корисних ідіотів”, із втягуванням в дані дії силових структур України, повинні були супроводжуватись провокаційними новинними матеріалами в ЗМІ.

На той час, Служба безпеки України запобігла цим проявам і не дала можливості повторити, спродюсований російським Головним розвідувальним управлінням (ГРУ) сценарій та фактично паралізувала роботу ключового в країні угорського фонду «Егана Еде», який мав використовуватись, як платформа для майбутніх дестабілізуючих акцій.

Також, цікавим фактом є те що, у 2019 році відбулось перенесення штаб-квартири Міжнародного інвестиційного банку (МІБ) з Москви до Будапешта. Не дарма, США, країни-учасники НАТО та угорська опозиція вдарили на сполох, МІБ обґрунтовано підозрюють у співробітництві з російським ГРУ. Саме батьки чинного очільника МІБ, Миколи Косова були співробітниками радянського КДБ. Не виключено, що сам Косов продовжив шлях батьків, вже у складі російського ГРУ. Але можна сказати впевнено, що Росія буде використовувати цей банк в розвідувальних цілях так само, як вона використовує інші державні компанії та організації, що влаштувалися в інших країнах. Саме угорський плацдарм для проведення операцій по розширенню свого впливу в межах НАТО, буде використовуватись для діючих та майбутніх акцій спецслужбами РФ. Адже, Віктор Орбан наділив цю установу дипломатичним імунітетом, що дозволяє отримати додатковий захист від можливого переслідування та розв’язати руки російським агентам проводити спецоперації на території Угорщини та ЄС в цілому.

При цьому співробітники російської розвідки почувають себе в Угорщині досить комфортно, якщо в інших сусідніх європейських країнах, зокрема, Польщі, Болгарії та Чехії, періодично відбуваються затримання і депортації російських розвідників, які діяли під дипломатичним прикриттям, то в Угорщині подібного немає. Показовим є випадок з отруєнням Скрипалів російською розвідкою в британському місті Солсбері у 2018 році, тоді відбулася хвиля дипломатичних видворень російських дипломатів з країн ЄС. Зрозуміло, що свою «солідарність» проявила і Угорщина. Але насправді відбулося те, що Будапешт і Москва вступили в таємну змову та спланували подвійне видворення дипломатів обох країн, щоб таким чином завдати найменшої шкоди російсько-угорським відносинам.

У 2017 році авторитетне угорське видання Index опублікувало унікальне інтерв’ю з колишнім співробітником угорської контррозвідки Ференцем Катрейном, який працював у період 2000-2013 рр. В інтерв’ю Катрейн докладно розповів про діяльність російських спецслужб і їх вплив на політику Угорщини, а також стверджував, що угорській контррозвідці з боку влади було суворо заборонено здійснювати будь-які заходи щодо запобігання діям російських спецслужб на території Угорщини після приходу до влади Орбана у 2010 році.

Одним з яскравих проявів роботи угорських спецслужб та так званої «тихої окупації» є надання за спрощеною процедурою громадянства українцям, які проживають в прикордонних районах з Угорщиною. За опублікованою інформацією від держсекретаря по національній політиці Угорщини Арпада Яноша Потапа, у 2015 році громадянство Угорщини за такою процедурою отримали приблизно 94 тис. угорців Закарпаття.

На ці дії, Україною було прийнято запобіжний захід з протидії створення позицій впливу в державних органах та угорській паспортизації в цілому. Ним став закон про державну службу, який заборонив подвійне громадянство, – і ряд чиновників були звільнені за наявність двох паспортів, що послабило вплив угорських спецслужб на українську регіональну політику.

Ще одним випадком активної антиукраїнської діяльності з боку Угорщини став гучний скандал з опублікованим відео, роздачі угорських паспортів у консульстві в Берегово та подальші інструкції – не повідомляти про отримання документів українській владі. В результаті цього, Україна видворила у жовтні 2018 року консула в Закарпатті, оголосивши його персоною нон-грата.

Про можливе зниження градусу напруги у відносинах стали говорити вже після зустрічі між представниками України та Угорщини, яка відбулась 7 лютого 2020 року. Тоді поведінка глави МЗС Петер Сійярто і угорського єврокомісара Олівера Варгеї свідчила про те, що порозуміння між країнами вже близько та майбутня зустріч Володимира Зеленського і Віктора Орбана, вирішить майбутню риторику відносин. Але чи можливо передчасно говорити про порозуміння обох країн, чи це випробовується нова тактика Угорщини?

Саме, від стилю провокування конфліктів, схоже, Угорщина переходить до класичної дипломатії, принаймні тимчасово.

Але слід розуміти, що Угорщина не збирається відмовлятися від старих вимог до України, якими вона весь час маніпулює, у доволі складних взаємовідносинах. Адже саме ідея створення угорського анклаву є основною ціллю, яку сповідує керівництво Угорщини під правлінням Віктора Орбана на світовій арені.

Тому офіційному Києву потрібно усвідомлювати, що Будапешт який знаходиться під постійним впливом очільника Кремля, продовжить тиск на Україну, незважаючи на змінну своєї тактики. В свою чергу Україна повинна розробити свою контр-тактику по основним питанням, якими маніпулюють угорці та під час майбутньої очної зустрічі Володимира Зеленського і Віктора Орбана, гідно відстояти українські національні інтереси та «вдихнути нове життя» у дипломатичні відносини.

Ми в соціальних мережах
Теги

1 thought on “Російський вплив на українсько-угорські відносини”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Close