Світ про Нормандський формат

Так, в понеділок 9 грудня 2019 року у Парижі, відбулася  довгоочікувана зустріч президентів Франції Еммануеля Макрона, канцлера Німеччини Ангели Меркель, президента України Володимира Зеленського і президента Росії Володимира Путіна.

Слід зауважити, що остання зустріч була ще у 2015 році та до цього часу «нормандський формат» фактично був «заморожений». Результатом цієї зустрічі став спільний комюніке стосовно заходів по деескалації конфлікту на Донбасі  та домовленість про проведення наступного саміту у Берліні .

А ось, як відреагували провідні світові ЗМІ про зустріч «Нормандської четвірки»:

Bild

Німецьке видання Bild опублікувало такий матеріал: «Коли в понеділок обидва президенти вперше сіли за один стіл, атмосфера була холодною. При цьому у них є багато спільного. Їх імена, скромне зростання (без малого 1,7 м), юридичну освіту, політична кар’єра з нічого. Двох президентів об’єднує ще дещо: обидва є талановитими акторами. Різниця в тому, що Зеленський показує свою майстерність в театрах і на кіноекранах, а Путін вважає за краще іншу сцену: світову політику. Шеф Кремля роками водить світ за ніс. Наш канцлер Ангела Меркель і президент Франції Еммануель Макрон стають, як у понеділок в Парижі, статистами …

Реальність: протягом п’яти років Росія розпалює війну в Україні. Спочатку в рамках секретної операції вона захопила півострів Крим, потім з танками і військами вторглася на схід України. Шеф Кремля донині заперечує, що Росія взагалі бере участь у війні в Україні…

The New York Times

Американське видання опублікувало аналітику Ендрю Гіггінса зі схвальним заголовком: In First Meeting With Putin, Zelensky Plays to a Draw Despite a Bad Hand (На першій зустрічі з Путіним Зеленський зіграв в нічию попри “погані карти”).

Також, у матеріалі пояснюється, що Зеленському на перемовинах довелося зіткнутися з офіцером КГБ та “майстром світових інтриг”. Тим не менш Гіггінс відзначив, що українському президенту під час першої зустрічі віч-на-віч з Путіним вдалося домовитися про обмін полоненими “всіх на всіх” та відзначив бажання українського президента не зупинятися на досягненому.

У матеріалі також наголосили, що “Зеленський поїхав до Парижа з ослабленою позицією через мітинги на Майдані та звинувачення в “капітуляції” та набагато меншими політичними і військовими можливостями ніж Путін. Також, на думку аналітика, позиція Зеленського була ослаблена ще й через “український скандал у США”.

“Зеленський на прес-конференції дав зрозуміти, що не може бути політичних та конституційних змін, яких хоче Росія, поки питання безпеки, включаючи контроль кордону, не будуть врегульовані”, – зазначається у виданні.

Тhe Guardian

Британська видання відзначило те, що перемовини відбулися і це вже є кроком вперед за останні три роки. The Guardian відзначає, що перемовини були вперше між Зеленським та Путіним, однак “жодного політичного прориву не відбулося”.

“Чиновники обох країн очікували, що переговори матимуть прогрес щодо припинення конфлікту з сепаратистами, підтриманими російськими військовими, – пише видання. – Зеленський зіткнувся з опозицією, яка закликала не йти на поступки Путіну під гаслом “Ні капітуляції!”. Путін вважає, що Москва веде переговори з позиції сили і виявила бажання зменшувати тиск на Україну”.

The Washington Post

Видання звернуло увагу на те, що Володимиру Зеленському довелося відстоювати інтереси України без суттєвої підтримки партнерів, зокрема, Франції та США.

“Колись беззаперечна підтримка від США для України суттєво зменшилась за президента Трампа. Канцлерка Німеччини Ангела Меркель допомагала влаштовувати зустрічі в понеділок, але її відволікає власна внутрішня політика. А Макрон, який намагався поставити себе лідером Європи, виступає за перезавантаження відносин з Росією, заявивши, що, хоча у нього немає “ілюзій” щодо поведінки Кремля, “це не ворог”, – пише The Washington Post.

Там також згадали, що напередодні перемовин “політичні опоненти Зеленського згуртувалися у Києві”, попереджаючи президента “не здавати позицій Путіну”.

Ми в соціальних мережах