[multilanguage_switcher]

Активісти з захисту прав людини попередили про посилення політики переслідування кримських татар на території півострова, в тому числі збільшення кількості політичних арештів, судових процесів та викрадень громадян.

Кримські татари проживали на цих територіях протягом багатьох століть, набагато раніше ніж туди прийшли росіяни або українці, але в даний час складають лише близько 13% населення Криму. Протягом 2014 року, коли Росія анексувала регіон, кримські татари активно бойкотували спішно організований референдум, а лідери Кримських громад закликали залишатися частиною України.

Минуло два роки і кримськотатарські активісти звинувачують Росію у спробах залякувати їх, через проукраїнські погляди.

У інтерв’ю для газети The Guardian, кримськотатарський активіст Айдер Муждадбаєв сказав: «Поки що у новому гібридному гетто Путіна нема огорожі з колючим дротом. Замість неї – стіна пропаганди ненависті, тотальний контроль та постійне переслідування людей».

З кожним тижнем з’являється все більше повідомлень про затримання, допити або просто зникнення кримських татар.

«Вони вже зрозуміли, що не зможуть змусити кримських татар полюбити російську владу, тому тепер їх завдання змусити нас мовчати», сказав Ільмі Умеров у телефонній розмові. «Якщо люди налякані – вони будуть мовчати, вони не висловлять незадоволення і не стануть кричати, що Крим – це Україна».

Умеров був мером Бахчисарая, історичної столиці кримських татар, протягом дев’яти років до початку російської анексії. Він залишався на посаді протягом перших кількох місяців після того, як Росія захопила півострів, але потім пішов у відставку, заявивши, що він не може служити окупаційного режиму. Тоді в нього почалися серйозні проблеми.

Нова влада звинуватила його у «сепаратизмі», злочині якій потенційно тягне за собою тюремний термін, за публічну заяву, що Крим – частина України. У серпні суд м. Сімферополь, столиці Криму, відправив його на психіатричну експертизу. Він провів три тижні у психіатричній лікарні і до сих пір знаходиться під слідством.

Таня Купер, дослідник Human Rights Watch назвала перебування Умерова у психіатричній лікарні «ганебною спробою використовувати психіатрію, щоб змусити Умерова мовчати та очорнити його репутацію. Популярна практика, яка використовувалася проти дисидентів у Радянському Союзі».

Деякі кримські татари почали співпрацювати з росіянами через переконання , що Росія в Криму на довго і потрібно якось жити з цим. Лідери громад , які не підкорилися режиму зустріли пригнічення зі сторони російської влади, багатьом з них заборонили в’їзд до регіону, як наприклад відомому кримськотатарському лідеру Мустафі Джемілєву який зараз перебуває в Києві, а деяких і взагалі намагаються притягувати до кримінальної відповідальності.

Інший громадський лідер Ахтем Чийгоз знаходиться на суді у Сімферополі за протести, які відбувалися у період анексії, коли проросійські сили зіткнулися з активістами кримських татар. Двоє людей тоді загинули, а Чийгоз намагався заспокоїти натовп, розказують очевидці подій.

«Я вважаю, що він заручник, і для Кремля необхідно провести такий показовий процес, щоб переконатися, що небезпека протестів під контролем,» сказав Микола Полозов, адвокат Чийгоза.

Не дивлячись на те, що події відбувалися у час, коли навіть Росія визнавала Крим частиною України, у Росії був прийнятий закон, відповідно якого злочини скоєнні в «український період» тепер будуть розглянуті відповідно російських законів. Ця поправка суперечить усім нормам міжнародного права, додає Полозов.

Інші ж кримські татари живуть постійним страхом, що з ними може щось трапитися, особливо ті, хто до сих пір намагається бути почутим. Кримські татари повідомляють про часті візити представників російських спецслужб, які пропонують мирне співіснування в обмін на інформацію про життя громади.

У травні активіст Ервін Ібрагімов зник в Бахчисараї, за кадрами з камери спостереження з місця події видно, що його заштовхали в машину дорожньої поліції. З тих пір про нього нічого не відомо.

«Я не знаю, чому це сталося, але я впевнений , що до викрадення причетні чиновники, або пов’язані з ними особи», сказав його батько, Умер Ібрагімов у телефонній розмові з Бахчисараю. Він також розповів, що його син помітив, що за ним слідкували за декілька днів до викрадення.

Головний прокурор Криму Поклонська, заявила, що можливо його викрали люди «вдягнені у поліцейську форму» з метою провокацій, та дискредитації російської влади та дестабілізації ситуації.

Після російського захоплення Криму усі незалежні ЗМІ було закрито, у першу чергу і кримськотатарський кинал АТР, який траслював новини, що висвітлювали процес анексії, які йшли в розріз з російською версією подій. Влада Криму відмовила каналу у перереєстрації минулого року.

«Кримські татари не єдині, кого пригнічують в Криму, але причиною їх частих репресій останнім часом є те, що вони залишилися єдиними групами компактно проживаючими в Криму які досі не підкорилися російській владі і продовжують висловлювати свою незгоду з Росією», розповів Каземір Янков, представник Amnesty International який нещодавно відвідав Крим.

Для Умерова життя під владою Росії здається вкрай несправедливим та неправильним з огляду на те, що вся кримськотатарська громада провела понад чотири десятиріччя у вигнанні у Центральній Азії коли Йосіф Сталін депортував їх під час Другої Світової війни за співпрацю з нацистами. Після довгих років очікування, їм нарешті дозволили повернутися у 1989 році.

Але навіть під страхом тюрми Умеров не залишить більше Крим. «Крим – моя рідна земля, ми стільки років боролися щоб повернутися сюди після депортації і не може бути ніяких обставин, які б змусили мене звідси поїхати добровільно. І крапка».

Посилання на оригінальне джерело : https://www.theguardian.com/world/2016/dec/12/crimean-tatars-accuse-russia-of-kidnappings-and-political-arrests