[multilanguage_switcher]
Британській компанії відповідальній за закупівлю ліків для Міністерства Охорони здоров’я України вдалося зменшити ціни на 25%, у рамках чергової спроби побороти корупцію.
Минулого року, під тиском активістів які вимагали прозорості тендерів, МОЗ звернулося до представників компанії Краун Еджентс яка спеціалізується на закупівлі лікарських засобів, а також до 2-х установ ООН, плекаючи надію отримати найнижчі ціни та вивести з гри корумпованих посередників.
Гнів суспільства щодо питань хабарництва став основною причиною революції 2014 року. Тіньові посередники беруть участь майже в усіх державних закупівлях, за допомогою офшорів зливають готівку інсайдерам, таким чином найважливіші товари закупляються за державні кошти по підвищеним цінам.
Напередодні зростання цін, Transparency International (Трансперенсі Інтернешнл) розмістила Україну у рейтингу корумпованих країн поряд з Нігерією і Іраном .
Крістіна Джексон, старший фахівець із закупівлі, яка підписувала контракт з Crown Agents (Краун Еджентс) в листопаді минулого року, сказала: « В основному, я вважаю, що прогрес йде дуже добре».
Британська команда постачає українським лікарям ліки від раку, в той час як установи ООН закуповують ліки і вакцини від ВІЛСНІД. Пані Джексон сказала, що за попередніми даними економія складатиме близько 25% -30%.
Проте, хоча Crown Agents (Краун Еджентс) і вдалося домовитися про нижчі ціни, ніж їх українські попередники, виникли проблеми з отриманням великої кількості ліків для людей, які потребують їх. Чиновники або не підписують необхідні документи, або всіляко уповільнюють отримання вантажів, а це означає, що поставки не слід очікувати щонайменше до листопада.
Пані Джексон акцентує увагу на тому, що через високий рівень корупції, з якою тільки почали боротися, проект стикається з багатьма проблемами. «Ми звикли бачити супротив від фірм конкурентів, але тут ми маємо багато проблем із самим замовником, тобто з державою»
Проблеми охорони здоров’я
Уряд України активно веде боротьбу з корупцією, хоча поки що не вдалося притягти до відповідальності жодного високопосадовця який обіймав посаду при минулій владі. Але неможливо не відмітити прогрес у цьому напрямку, який відбувається не лише завдяки чиновникам, але й у значній мірі завдяки зусиллям українських активістів та іноземних дипломатів.
На сьогоднішній день проблема також полягає у існуванні конкуруючих структур, таких як Прокуратура та НАБУ функції яких збігаються, що може мати негативний вплив на результатах їх роботи.
Онкологічні захворювання в Україні є другою за кількісним показником причиною смертності. Частково це пов’язано з розповсюдженим палінням, та частково з наслідками радіоактивної катастрофи у Чорнобилі. Через корупцію рівень медицини був дуже низьким, і у 2014 році провідні онкологічні центри, такі як Інститут раку були вимушені повставати проти діючої системи забезпечення та управління.
Після незалежного розслідування проведеного в Інституті, робочим колективом було обрано нового директора , доктора Олену Колесник. Завдяки проведенню прозорих тендерів , їй також вдалося добитися зниження цін. Вона розповіла, що вперше за як мінімум 8 років пацієнти почали отримувати м’ясо у лікарні. З новими підрядниками вдається економити близько 40% від загального бюджету лікарні на харчуванні. «Раніше пацієнти отримували лише кашу, або іноді макарони», розповідає Олена.
Вона сподівається нарешті втілити в життя проекти, які відкладалися багато років, такі як розбудова Інституту та співпраця з великими західними центрами. Раніше такі ініціативи блокувалися.
Зараз Україна в Україні вже четвертий спеціаліст Очолив МОЗ з 2014 року. Новий міністр, Уляна Супрун розповіла, що підписала близько 5 000 документів за два тижні які вона обіймає посаду. Це все за для того, щоб знову налагодити процес закупівлі ліків.
«Це зовсім новий підхід, але я вважаю, що ми вдається впоратися. Дуже важливо зрозуміти проблеми та помилки та владнати їх найдоречнішим способом», каже вона. «Вжиті заходи відсікли велику частину корупційних зв’язків, але ті чинники з якими ми стикалися раніше і зараз продовжують нам заважати».
Пані Супрун вважає, що Україна матиме незалежну установу з закупівлі ліків у 2019 році, але до того часу продовжитиме користуватися послугами іноземних агентств.
Original text : https://www.theguardian.com/world/2016/aug/23/uk-crown-agents-cuts-cost-medicines-quarter-ukraine-health-service