Робота над гучним законопроектом про реінтеграцію Донбасу наблизилася до фінішної прямої. Усі опитані нами народні депутати оцінюють шанси на його прийняття як високі: підтримка є й у фракціях коаліції, і в профільному комітеті.

Основна мета документа полягає в модернізації юридичної формули конфлікту та розширенні інструментарію Києва. Стрижневий пункт законопроекту – законодавче визнання Росії агресором. Що це змінить для України

Розгляд документу відклали до осені заради консультацій з міжнародними партнерами, так чи інакше задіяними в мирному процесі (Німеччиною, Францією і США). Це розумно, оскільки на даному етапі конфронтація з союзниками може принести Україні більше проблем, ніж недосконалий правовий статус конфлікту. Протягом літа ключові пункти були успішно узгоджені. Тепер справа за Радою.

Одне з головних нововведень – запровадження поняття “Росія-агресор” на юридичному рівні. Для Заходу таке формулювання вже не стане шоком. Не так давно спецпредставник США в Україні Курт Волкер підкреслив, що Вашингтон розуміє: конфлікт на Донбасі є російською агресією. Тобто Київ не ризикує зіткнутися з несхваленням партнерів.

У той же час визнання агресії вигідне Україні з кількох причин:

– це повинно зняти різночитання в природі того, що відбувається на Донбасі, і ускладнити подальші спекуляції російської пропаганди про “громадянську війну”;

– Київ покаже Заходу, що відданий Мінським угодами (відповідно до задуму, законопроект не повинен суперечити домовленостям), проте переговори рухаються по колу, Росія не виконує свої зобов’язання і з цим треба щось робити;

– Україна офіційно зніме з себе відповідальність за те, що відбувається на непідконтрольній території, зокрема за можливу екологічну катастрофу в майбутньому.

Також законопроект створить можливості для більш ефективної координації Збройних сил України та інших силових відомств.

Підготовка до Гаазі

Важливо і те, що визнання агресії РФ буде додатковим аргументом для розглядів в міжнародних інстанціях, зокрема в Міжнародному кримінальному суді. Там Київ, крім іншого, намагається довести факт фінансування Росією тероризму на сході України.

Зараз формується і правова позиція для справи щодо Донбасу в Європейському суді з прав людини. Міністерство юстиції має намір представити її в найближчі місяці. Законодавче закріплення агресії органічно б вписалося в юридичний пакет.

Але найцікавіше те, що в комітеті з питань національної безпеки і оборони безпосередньо пов’язують документ з підготовкою законодавчої бази для звернення до Гаазького трибуналу.

“Війна з Росією ведеться на двох фронтах: на військовому і на політико-дипломатичному. Другий фронт включає в себе в тому числі юридичну складову. Українї рано чи пізно доведеться звертатися до Гаазького трибуналу щодо кримінально-правової оцінки військових злочинів російських військовослужбовців під керівництвом їх вищого політичного керівництва. і ми повинні готувати юридичну основу для цього процесу”, – зазначив у розмові з нами нардеп від БПП, секретар парламентського комітету з питань національної безпеки і оборони Іван Винник, який брав участь в розробці законопроекту про реінтеграцію.

Тобто для звернення до Гаазького трибуналу бажано визнати РФ агресором, зафіксувавши взаємозв’язок між загибеллю українських солдат, втратами серед мирного населення, матеріальними збитками й агресією Москви.

“Наш комітет на наступній погоджувальній раді підтримає створення відповідної законодавчої основи. По-перше, щоб ми могли успішно діяти на міжнародно-правової арені. По-друге, щоб у Росії не було можливості звинуватити Україну в застосуванні Збройних сил без офіційного оголошення війни”, – пояснив Винник.

Навряд законодавче закріплення факту агресії кардинально змінить ситуацію на Донбасі, але законопроект може дещо розширити інструментарій України та полегшити роботу на міжнародно-правовому фронті.