Рішення про присвоєння Українській околиці Чикаго титулу “найкрутішого району в США” (hottest neighborhood in the nation), згідно даних онлайн-брокера нерухомості компанії Редфін (Redfin), викликало цілу бурю суперечок. Почесне звання району гаряче обговорювали не тільки американці, а й представники української громади Іллінойсу.

Голоси чітко розділилися на “за” і “проти”. Соціальні мережі вправно підкидали вуглю до вогню. Противники цього рішення вказували пальцями на кримінальну ситуацію в районі, відлуння бандитських суперечок якої долітає сюди ще й сьогодні, та на більш “фешенебельні”, багаті райони східних околиць Чикаго.

Чому ж поважна брокерська компанія винесла на п’єдестал нашу улюблену Ukrainian Village?

division1Нагадаємо, що саме Редфін на початку 2016 року опублікував доповідь про “Найгарячіші райони 2016 року” (“Hottest Neighborhoods of 2016” report), в якій було описано житлові квартали 32-х міст по всій країні. Українська околиця (Ukrainian Village) отримала почесне перше місце серед усіх районів країни. West Loop і East Village посіли друге і третє місце.

Розрахунок ґрунтувався на таких показниках, як пошуки житла, перегляди інформації про район в Інтернеті, пошукових запитах, кількості культурних та історичних будівель, архітектурних пам’яток та інших факторах, підрахованих на сайті Редфіна у другій половині 2015 року.

extralargeЦегляні двохповерхові котеджі, які будувалися для сімей робітників у 1800-х роках і які давно стали історичними будівлями; цікаві сучасні двох- і трьохповерхові житлові будинки; пам’ятки архітектури XIX і XX  століття, церкви, музеї, культурні центри, мистецькі галереї та школи мистецтв; унікальні європейські кав’ярні, пекарні, ресторани, бари, нічні клуби, магазини та бутіки – архітектори, брокери, історики, журналісти та продавці нерухомості зійшлися в одному:  Українська околиця по праву заслужила це звання.

 Центральне місце в багатій культурній спадщині Української Околиці Чикаго займають його церкви і музеї. Назвемо декілька важливих культурних пам’яток Української околиці Чикаго.

 Храми

Церква Пресвятої Тройці  (Holy Trinity Orthodox Cathedral)

У 1903-му році, на розі вулиць Левіт і Гадсон, було збудовано православну Церкву Пресвятої Тройці за проектом всесвітньовідомого архітектора Луїса Г. Саллівана (Louis H. Sullivan). Будівництво частково фінансувалося російським царем  Миколою ІІ. Сьогодні церква являється пам’яткою архітектури і її занесено в національний реєстр історичних місць США.

1121 N Leavitt St, Chicago, IL 60622

 Український католицький собор Св. Миколая (Saint Nicholas Ukrainian Catholic Cathedral)

5541796658_d0e8e0b5c0_bБудівництво нової церкви розпочали у 1913 році за проектом архітектурної фірми Worthmann & Steinbach у неовізантійському стилі. В процесі будівництва, у зв’язку з браком коштів, проект було замінено на більш скромний. І вже на Святий Вечір, 6 січня 1915 року, була відслужена Вечірня з Литією “З нами Бог”.

За архітектурними критеріями церква св. о. Миколая і по сьогоднішній день вважається найкращою з усіх українських церков Америки та Канади.

14 липня 1961 при церкві Святого Миколая була заснована Єпархія, і вона стала катедрою. Першим єпископом було призначено Преосвященного Кир Ярослава Габра.

835 N Oakley Blvd, Chicago, IL 60622

 Українська Греко-Католицька Церква св. Володимира і Ольги (Saints Volodymyr & Olha Ukrainian Catholic Church)

Будівництво нової греко-католицької церкви велося за проектом архітектора Ярослава Корсунського (Jaroslav Korsunsky) з Міннеаполіса. Архітектор використав візантійсько-український стиль XI-XIII століть. Церкви цього стилю мають форму рівнораменного хреста. Інші риси, притаманні для цього стилю, – це округла золота баня, гармонійно заокруглені луки та склепіння.

Парафію було засновано 28 липня 1968 року при активній участі Блаженнішого Патріарха Йосифа Сліпого та за згодою Чикагського Владики Преосвященнішого Ярослава Габра. 20 травня 1973 року Блаженніший Патріарх Йосиф поблагословив наріжний камінь під будову цього Собору.

2245 W Superior St, Chicago, IL 60612

 Український Православний Собор Св. Володимира (St Volodymyr Ukrainian Orthodox Cathedral)

DSC_0620Парафія Українського Православного Собору Св. Володимира була організована ще в 1916 році і спочатку знаходилася на вулиці Ері (Erie Street), недалеко від Деймен-евеню (Damen Avenue). Вона стала центром української православної громади на довгі 30 років. У 1937 році церква отримала статус Українського Православного Собору і в 1945 році переїхала в теперішнє місце – німецьку лютеранську церкву, побудовану в 1913 році архітектурною фірмою Worthmann & Steinbach.

Собор поєднує східний візантійський дизайн зі старим середньовічним готичним стилем: стрілчасті арки, ребристі склепіння і контрфорси.

2250 W Cortez St, Chicago, IL 60622

Музеї та галереї

Український інститут модерного мистецтва (Ukrainian Institute of Modern Art)

uima-courtesy-of-site-03Український інститут модерного мистецтва (УІММ) найбільш відомий своїми унікальними художніми виставками. Часто здійснює програму культурних показів, літературних зустрічей, демонструє фільми, влаштовує музичні імпрези; має постійну галерею, архів та влаштовує музичні і літературні вечори.

Заснований у 1971 році з ініціативи мецената лікаря А. Хрептовського, В. Качуровського та групи українських митців-модерністів, Український інститут входить у число 25 членів етнічних музеїв і культурних центрів Культурного Альянсу Чикаго.

Експонати УІММ, часто доповнені двомовними каталогами, утримуються в головній галереї, яка займає близько 200 м². Три бічні галереї включають постійну колекцію, створену з робіт чиказьких митців, а також скульпторів і живописців Української школи.

2320 W Chicago Ave, Chicago, IL 60622

 Український Національний музей (Ukrainian National Museum)

ukrainian-national-museum-entrance-eric-allix-rogeРозташований в центрі Української околиці, цей музей та архів української діаспори має колекції, яких навіть не бачили в Україні.

Був заснований у 1952 році як Український Національний Музей-архів у Чикаго подвижниками з України, що емігрували після Другої Світової війни з таборів переміщених осіб у Німеччині. Серед тих, хто стояв біля витоків музею, – М. Сіменович (1885–1967), Ю. Каменецький (1892–1973), О. Ганкевич (1906–1969) та  О. Городиський (1918-2014).

У музеї зберігається майже 100 тисяч одиниць пам’яток архівних матеріалів з історії та культури України, унікальних реліквій славного минулого українського народу – від козацької доби до новітньої, котрі розповідають про національно-визвольні змагання та шлях до незалежності. Бібліотека нараховує понад 25.000 одиниць.

Для відвідувачів відкриті зали з відділами декоративно-прикладного та народного мистецтва, старовинних ікон, історії козацтва та визвольних змагань, пам’яті жертв геноциду 1932 – 1933 років в Україні, нумізматики, філателії, боністики, кімнати американського сенатора В. Дудича та історії українсько-американських ветеранів.

2249 W Superior St, Chicago, IL 60612

 Завдяки своєму архітектурному надбанню, Українська околиця стала чиказькою історичною пам’яткою (Chicago Landmark District neighborhood). Сьогодні це справжній оазис української національної культури в США.