Це продукт селекціонерів та хіміків. Досі для твердої вибухової суміші, яка складається із різних компонентів, закуповували за кордоном бавовну, платили великі гроші. Тепер же імпортну рослину можна буде буде замінити технічними сортами конопель, виведеними нашими селекціонерами. Про це йдеться на сайті Онлайн-Експрес, з посиланням на власного репортера.

За вмістом целюлози, необхідної для виробництва пороху, вони не тільки не поступаються бавовні, а й своїми характеристиками навіть перевершують її. Глухівська науково-дослідна станція луб’яних культур НАН України.

Тут уже 85 років селекціонери вирощують коноплю. Ні, не звичайну, а технічну. Тобто з низьким вмістом наркотичних речовин. Відтак цілком безпечну.

Виявляється, ця культура незамінна у текстильній, целюлозно-паперовій, будівельній, лакофарбовій, харчовій та фармацевтичній галузях. А ще – в автомобіле- та машинобудуванні. Тепер вона стала у пригоді і для виробництва пороху.

Ігора Маринченко, директор Глухівської науково-дослідної станції луб’яних культур НАН України розпоів, чому такий вид конопляної культури є безпечним .

“В усьому світі, – пояснює пан Маринченко, – безнаркотичними вважають коноплі, вміст у яких наркотичноактивної речовини тетрагідроканнабінолу (ТГК) не перевищує 0,2 – 0,3 відсотка. У сортах же, виведених нашими селекціонерами, ТГК у 200 разів менше. А в двох нових, Вікторії та Ніці – взагалі немає. Нашими сортами вже зацікавилися в Австралії, Канаді, Прибалтиці та Китаї. Зростає попит і в Україні, адже рівень рентабельності коноплі -100 відсотків”.

У Шостці на заводі хімічних реактивів було проведено тестування вибухової суміші.

 “Технічні сорти коноплі, виведені українськими селекціонерами, – каже Рубіль Гілязетдінов, доктор технічних наук, – цілком придатні для виготовлення пороху, який не має аналогів у світі. Річ у тім, що конопля стійкіша до вологи. Тож набої із таким порохом довше зберігаються і майже не сиріють. А це, самі розумієте, дуже важливо в бойових умовах. До речі, вміст целюлози у наших сортах сягає 80 відсотків”.

Військові експерти зазначають, що порох із коноплі покращує балістичні характеристики та зменшує вагу набоїв майже вдвічі, а ще – підвищує влучність стрільби: куля рухається швидше, а відтак точніше.

Тим часом вітчизняні селекціонери продовжують експериментувати на полях. Їм є чим пишатися: українські сорти, за результатами міжнародних випробувань, за високою врожайністю, скоростиглістю, а головне за низьким вмістом ТГК, визнано унікальними.

“Думаю, що згодом можна буде вирощувати навіть звичайні коноплі, – каже Ірина Лайко, завідувач відділу селекції та насінництва науково-дослідної станції луб’яних культур. Просто їх треба буде своєчасно опиляти. Після такої процедури наркотична речовина у рослинах майже повністю розщеплюватиметься”.

Досягненням українських селекціонерів у Європі радіють далеко не всі. Зокрема, в Голландії. Там у місцевому музеї марихуани на виставочних стендах великими буквами виведено прізвища, кого б ви думали? Ворогів №1 цієї культури. До списку потрапили й два селекціонери з Глухівської науково-дослідної станції луб’яних культур.