[multilanguage_switcher]

Через плутанину у заявах нової адміністрації США щодо російсько-українського конфлікту, навіть посадовці США не впевнені в тому, яку ж позицію у цій ситуації займе Трамп.

Поки українська армія намагається подолати спалах російської агресії , жителі Авдіївки не знають спокою і живуть страхом.

Про це пише Шон Уокер, журналіст газети The Guardian, у статті «Змучена війною Україна страждає від насильство, США в сум’ятті, Росія почала атаку».

Через гомін устаткування одного з заводів Авдіївки не чути нічого-окрім обстрілів артилерії.

З 2014 року, після початку війні у завод потрапило більше 300 снарядів. Завод, що наразі знаходиться на підконтрольній Україні території, всього за дакелька кілометрів від лінії розмежування з проросійськими сепаратистами є найбільшим коксохімічним заводом у Європі. Протягом декількох місяців у районі було тихо, адже зберігався режим припинення вогню, але останні декілька тижнів відбувся спалах агресії, який українська влада пов’язує з тим, що Росія перевіряє ставлення нової адміністрації Трампа до дій РФ в Україні.

За даними деяких джерел за останні тижня загинуло більше 30 людей, у тому числі мирне населення з обох сторін від лінії розмежування. Важка артилерія, яка згідно Мінських угод була заборонена , повернулася на передову. Спостерігачі з ОБСЄ повідомляли про те, що жителі Авдіївки декілька днів залишалися без води та електропостачання, а останні бої стали найбільш інтенсивними за останні півроку.

У коксохімічний завод, на щастя не було прямих попадань, але його працівниця, 36-річна Олена Волкова стала 10 жертвою серед працівників, яка загинула піл час обстрілів.

Український військовий у зруйнованому бойовиками будинку. Фото Сергія Ваганова /EPA

«Було б чудово, якби ми могли працювати і не думати про війну, не бути у постійному очікуванні вибухів, коли ти у будь який момент готовий кинутися на землю…», – розповідає Михайло, начальник зміни, який віддав роботі на заводі більше двох десятиліть. Його слова лунали під шум артилерії.

Як завжди буває у таких випадках,  конфліктуючи сторони звинувачують один одного у розпалюванні війни.

Міністр закордонних справ Павло Клімкін у своєму інтерв’ю минулого тижня заявив, що за даними розвідки на територію України з РФ заїхало щонайменше 170 автомобілів з боєприпасами і 60 з паливом. Він назвав наступ «виразно підготовленим та запланованим».

Заступник голови адміністрації президента Костянтин Єлісєєв зазначив, що на його думку, спалах агресії, що розпочався за декілька годин після телефонної розмови Трампа і Путіна, не що інакше ніж «перевірка російської влади реакції адміністрації Трампа та ЄС».

Однак, насправді ситуація набагато складніша. Все вказує на те, що саме проросійські повстанці  перші відкрили вогонь з важкої артилерії. У той самий час «невідомий солдат», що воює у районі промзони розповів, що українці спровокували агресію повстанців, захопивши невелику ділянку дороги.

Мати загиблої Олени Волкової. Прощання з Оленою у Авдіївці. Фото Євгена Малолетки /AP.

У роки правління Обами, Україна могла розраховувати на сталу підтримку Вашингтону у розпаленому Росією конфлікті. Але через неоднократні заяви Трампа про намір покращувати стосунки з Росією, в Україні з’явились приводи для хвилювання.

Єлісєєв також висловив сподівання, що українське питання не стануть вирішувати без відома України. Єлісєєв чекає, нова американська адміністрація в решті решт займе більш активну позицію у цьому питанні.

В свою чергу, Трамп заявив, що його особиста симпатія не впливатиме на політику США.

Цікаво, що у той самий час радник Трампа з національної безпеки Майкл Флінн вирішив залишити свій пост, через оприлюднені дані розвідки, згідно яким він обговорював санкції з послом Росії у Вашингтоні, після чого намагався приховати та спростувати ці розмови.

У інтерв’ю Fox News він висловився з приводу російської агресії наступним чином : «Ми точно не знаємо, що там відбувається. Якісь про-сили…немає достовірної інформації, чи вони хтось ними керує, а якщо це так-то ми не знаємо, хто саме. Так буває» .

Павло Клімкін планує візит до США цього тижня, а Петро Порошенко сподівається домовитися про зустріч з президентом США наприкінці місяця.

Подробиці телефонної розмови між Порошенко і Трампом наразі не розкривають, але Єлісєєв зазначив, що лідери країн порозумілися, адже обидва є успішними бізнесменами.

Але проблем українській стороні додає лідер опозиції Юлія Тимошенко, якій вдалося зустрітися з Трампом раніше, ніж президенту.

В українському уряді подейкують, що Тимошенко підстерегла Трампа на шляху до вбиральні. Але насправді, зустріч була запланованою і відбулась у окремій залі. Київ засудив таку поведінку екс-прем’єра.

Українські політики вважають, що втручання Тимошенко може завадити отриманню підтримки від адміністрації Трампа. Вони також згадують, що Тимошенко не раз укладала угоди з Москвою.

Геополітичні проблеми мало хвилюють жителів Авдіївки, але ніхто не хоче нових спалахів війни, що протягом останніх років ставить життя людей з ніг на голову. Директор коксохімічного заводу Муса Магомедов впевнений, що настав час вирішити конфлікт на політичному рівні.

Незважаючи на російське походження (Муса народився і виріс у Дагестані), нема жодних сумнівів у його прихильності до України у цьому конфлікті : «Мені пропонували багато грошей за те, що б я перейшов на російський завод, але я не погодився. Я – громадянин України, і я її люблю» – сказав він.

Проте він різко висловився з приводу «ідіотів в дорогих костюмах, що сидять в столиці» і пропонують відновлення війни у регіоні. Магомедов вважає, що єдиний спосіб вирішити конфлікт-це політичний діалог.

«Ті люди повинні самі посидіти в окопах. Ми ж хочемо спокійно працювати, нормально жити і ми втомлені від постійного стресу, в якому доводиться жити».